2 Şubat 2018 0 Comments

Tohumculukta Şartlar Türkiye’den Yana

A-Z Tohum,daha yolun çok başında gibi görülse de aslında Türkiye sınırlarını çoktan aşmış bile… Yaklaşık 23 ülkede deneme üretimleri devam ederken, 3 ülkeye de ıslah edilen yerli tohumlardan ihracat yapılmış. Ama hedef daha da güzel. Uzun, “Biz yerel firmayız ama ben yurt dışında da mesela 23 ülkede benim tohumum var, 3 ülkeye de satış gerçekleştirdik. Satış gerçekleştirdiğimiz ülkeler Ürdün, Mısır ve Azerbaycan. Toplam 23 ülkeye; bunlar Afrika, Ortadoğu, Kafkasya, Balkan ve Orta Asya ülkeleri, deneme olarak tohumlarımızı verdik.

Haberin Devamı

3 Eylül 2012 0 Comments

İsrail Tohumu Saplantısı Bir Şehir Efsanesidir

İnsan nüfusu arttıkça gıdaya olan ihtiyaç da doğal olarak artmaktadır.Dünya’nın bir kısmı sanki tükenmeyecekmiş gibi sorumsuzca doğal kaynakları kullanırken bir kısmı ise neredeyse hayatını idame ettirecek kadar bile doğal kaynaklardan pay alamıyor.
Dünya’nın egemenliğini elinde bulunduran ve ürettiği politikalarla yoksul ülkelerin tarım politikalarını yönlendiren ülkeler ,değişik kuruluşlar adı altında (FAO gibi) faaliyetler göstermekte. Fakat, teknolojinin son 40 yılda Dünyanın başlangıcından beri kat edilen mesafeden daha fazla yol kat ettiği çağımızda, nasıl oluyor da açlık gittikçe artan bir sorun olarak karşımızda duruyor? Bunun tek açıklaması var ; Egemen güçlerin politikaları.

Haberin Devamı

Translate »